Podczas webinarium pt. „Program FEnIKS – miliony z UE na kulturę i lokalne dziedzictwo” od uczestników spotkania zebraliśmy pytania, na które odpowiedzi udzielili nasi eksperci. Poniżej zamieściliśmy uporządkowane treści, wśród których możesz znaleźć wskazówki dotyczące nurtujących Cię kwestii. Polecamy również nagranie wideo z wydarzenia, w trakcie którego szczegółowo omówiliśmy zasady programu.

Nagranie - FEnIKS

Kto może wziąć udział w programie?

Czy organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o środki?
Tak, ale po spełnieniu kryterium dostępu. Jeśli są podmiotami zarządzające obiektami wpisanymi imiennie na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP lub zarządzające obiektami posiadającymi tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego oraz w przypadku projektów dotyczących obiektów znajdujących się w granicach wpisów obszarowych na listę UNESCO lub Pomników Historii Prezydenta RP na zasadzie wyjątku wnioskodawcami mogą być również:

  • jednostki samorządu terytorialnego na rzecz samorządowych instytucji kultury,
  • samorządowe instytucje kultury,
  • kościoły i związki wyznaniowe (możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie tylko w Obszarze 2).

Czy uczelnie wyższe (nie artystyczne) mogą ubiegać się o finansowanie?
Nie, nie ma takiego typu wnioskodawcy.

Czy gmina może ubiegać się o środki na budowę nowego domu kultury? Łącznie z powołaniem instytucji, której jeszcze nie ma?
Budowa od podstaw nowych budynków infrastruktury kultury jest dopuszczona tylko w Obszarze 1 i tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, tj. gdy projekt jest imiennie wskazany w dokumentach strategicznych.

Czy polska organizacja pozarządowa może wnioskować o finasowanie aktywności kulturalnej oraz związanej z infrastrukturą, poza granicą Polski?
Nie.

Czy do konkursów niekonkurencyjnych mogą zgłaszać inne instytucje, nie tylko tracące funkcje gospodarczą?
Tak, jeśli są to podmioty zarządzające obiektami wpisanymi imiennie na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP lub w przypadku projektów dotyczących obiektów znajdujących się w granicach wpisów obszarowych na listę UNESCO lub Pomników Historii Prezydenta RP.

Czy w przypadku tego programu nie ma ograniczeń jeśli chodzi o prowadzenie działalności odpłatnej jak przy innych programach UE?
Nie ma ograniczeń, poza tym, że działalność powinna dotyczyć odbiorców instytucji. Może to być odpłatna działalność edukacyjna, warsztaty, ale również związana z gastronomią, szeroko pojętą obsługą ruchu turystycznego. Możliwe są wynajmy.

Czy organizacja pozarządowa starająca się o dofinansowanie musi być właścicielem budynku? Czy wystarczy użyczać budynek?
Podmiot wnioskujący musi być w stanie udowodnić, że zachowana będzie trwałość efektów projektu. Cele projektu będą realizowane przez okres trwałości, który zazwyczaj wynosi 10 lat. Dlatego forma władania nieruchomością (umowa) powinna zapewniać taki okres dysponowania nią.

Kto składa wniosek w wypadku wspólnego działania stowarzyszenia i miasta jako właściciela budynku? Czy ewentualnie należy założyć spółkę miejską, która będzie do celowo kierowała i kreowała działania ośrodka edukacji artystycznej, jaki planujemy wykonać w obiekcie?
Spółka nie może być wnioskodawcą, o ile nie jest podmiotem zarządzającym obiektem UNESCO lub Pomnikiem Historii. W takim wypadku po spełnieniu warunków kwalifikowalności przez oba podmioty wniosek składa partnerstwo projektowe stowarzyszenia i gminy. Oba podmioty muszę spełnić warunki jak dla wnioskodawcy kwalifikującego się do FEnIKSa.

Muzeum mieści się w ratuszu, który jest użyczony przez gminę. Czy w takim wypadku o pieniądze powinno starać się muzeum czy gmina, jeśli muzeum podlega pod administrację gminy?
Po spełnieniu kryteriów dostępu (Pomnik Historii, UNESCO, miasto tracące funkcję) obie formuły są poprawne. Przy czym gminie jako Wnioskodawcy łatwiej będzie wykazać zdolność finansową, organizacyjną, prawną.

Czy jeżeli w części obiektu przewidziano działalność Biblioteki, przy czym w jego infrastrukturze (innej części) działa przychodnia, można wnioskować o dofinansowanie na rozwój przestrzeni bibliotecznej?
Działalność inna niż kulturalna musi zostać wydzielona. Konieczne jest zweryfikowanie czy samorządowa instytucja kultury spełnia kryteria dostępu (Pomnik Historii, UNESCO, miasto tracące funkcję).

Czy w trakcie trwania projektu instytucja może się przekształcić np. z biblioteki na ośrodek kultury?
Tak, pod warunkiem, że instytucja przekształcona będzie realizowała cele projektu.

Na co można pozyskać środki w programie FEnIKS?

Czy jest możliwość starania się o środki na budowę nowej  filii instytucji kultury, zarządzanej przez samorząd?
Budowa od podstaw nowych budynków infrastruktury kultury jest dopuszczona tylko w Obszarze 1 i tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, tj. gdy projekt jest imiennie wskazany w dokumentach strategicznych.

Czy biblioteki powiatowe mogą aplikować na rozbudowę i modernizacje biblioteki oraz modernizacje i stworzenie dodatkowego budynku na potrzeby galerii?
Konieczne jest zweryfikowanie czy samorządowa instytucja kultury spełnia kryteria dostępu (Pomnik Historii, UNESCO, miasto tracące funkcję).

Czy biblioteka działająca w przestrzeni szkoły podstawowej może wnioskować o dofinansowanie na modernizację: wymiana oświetlenia, zmiana aranżacji, zakup stołów warsztatowych itp.?
Nie, co najmniej 50% kosztów musi dotyczyć robót, prac konserwatorskich na budynku.

Czy Biblioteka Miejska mieszcząca się w bloku mieszkalnym, może wnioskować o finansowanie na remont?
Po spełnieniu kryteriów dostępu (w granicach wpisów obszarowych na listę UNESCO lub Pomników Historii Prezydenta RP ). Jednak potencjalna skala oddziaływania takiego projektu wydaje się zdecydowanie za mała na projekt FEnIKS. Dostępność dla projektów powyżej 10 mln PLN.

Czy dofinansowanie wyłącznie na modernizację budynku spełnia kryteria? (remont elewacji, budowa windy i dostosowanie do osób ze specjalnymi potrzebami oraz zakup sprzętu audio i oświetlenia)
Za mało informacji by precyzyjnie odpowiedzieć. Jeśli taki jest zakres projektu to nie ma w nim przestrzeni na nową ofertę, a to jest cel programu. Bez zwiększenia oferty, odwiedzających nie ma szans na dofinansowanie.

Czy można postawić nowy budynek na istniejących, zabytkowych fundamentach, podpiwniczeniu?
Zbyt mało szczegółów by precyzyjnie odpowiedzieć. Odtworzenie zabytku jest możliwe, jeśli obejmuje mniej niż 50% substancji. Jeśli to tylko fundamenty i ma powstać nowy budynek, muszą być spełnione warunki budowy nowego obiektu. Budowa od podstaw nowych budynków infrastruktury kultury jest dopuszczona tylko w Obszarze 1 i tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, tj. gdy projekt jest imiennie wskazany w dokumentach strategicznych. Jest to absolutny wyjątek.

Wycinka drzew co do zasady jest niekwalifikowalna, ale jeżeli jest elementem prac w zabytkowym zabytku i jest wymagana, to jak należy postąpić?
Zrealizować, ale jako koszt niekwalifikowany, ze środków własnych. Nie są dofinansowane wycinki, nawet niezbędne i zasadne.

Jak oferta online ma być bardziej scyfryzowana?
Cyfryzacja to nie tylko oferta on-line. Cyfryzacja oferty to również wykorzystanie narzędzi cyfrowych w działalności stacjonarnej.

Kwoty i terminy składania wniosku

Jaki jest wymagany wkład własny?
20,29% to wkład własny w koszty kwalifikowane. Konieczne jest zapewnienie finansowania kosztów niekwalifikowanych

Czy jest jakieś ograniczenie kosztów promocji?
Nie, ale wszystkie wydatki muszą być racjonalne. Promocja może obejmować nie tylko źródło dofinansowania, ale również efekty projektu.

Czy działania konserwatorskie wliczane są do kosztów pośrednich czy bezpośrednich?
Do kosztów bezpośrednich.

Czy kosztem kwalifikowanym jest zakup działki pod budowę nowego obiektu?
Nie, zakup nieruchomości jest niekwalifikowany.

Jaki jest poziom dofinansowania projektów, jeśli wystąpi pomoc publiczna?
Poziom dofinansowania wynosi do 79,71%. Przy projektach z pomocą publiczną poziom ten może być niższy, jeśli z analiz przychodów wyniknie, że są one wyższe niż koszty.

Czy wartość podatku VAT niekwalifikowalnego wlicza się w wartość projektu?
Tak, wlicza się wartość całkowitą projektu, a więc i limit minimalnej wartości projektu 10 mln PLN.

Dokumenty wymagane podczas aplikacji

Czy obiekty muszą w trakcie wnioskowania posiadać pozwolenie na prace od konserwatora zabytków i budowlane?
Tak, pozwolenia muszą być wydane i mieć klauzule ostateczności (jeśli wymagana).

Czy na etapie składania wniosku potrzebny jest projekt rozbudowy modernizacji budynku?
Tak oraz komplet decyzji budowlanych.

Czy na etapie aplikowania potrzebny jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny nie jest wymagany, ale z uwagi na wykazanie oszczędności energetycznych jest zalecany do opracowania analiz wykonalności.

Czy na etapie wnioskowania powinna być już umowa partnerska?
Tak, jeśli zaplanowane jest partnerstwo na etapie aplikowania konieczna jest umowa partnerska.

Czy projekt może być realizowany na podstawie PFU?
Nie, projekty „zaprojektuj i wybuduj” nie są kwalifikowane.

Załączniki powinny zostać podpisane elektronicznym podpisem. Czy jeżeli urząd marszałkowski jako organizator instytucji kultury podpisze oświadczenie o zabezpieczeniu środków na wkład własny do projektu, to czy skan takiego dokumentu i podpisany za zgodność z oryginałem przez dyrektora instytucji będzie prawidłowe?
Tak.

Chcesz z nami współpracować? Masz pytania?

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe!