Dotacje

Fundusze norweskie i EOG w sektorze kultury w Polsce

Program Kultura ma na celu rozwój współpracy kulturalnej, przedsiębiorczości i zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz ułatwienie współpracy między instytucjami z Polski oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Nasze inicjatywy w rmach Programu Kultura EOG 2014-2021

Wolisz porozmawiać? Zadzwoń do nas!

Pobierz przewodnik po Programie Kultura EOG

Do kogo kierowany jest program?

  • publiczne instytucje kultury
  • archiwa państwowe
  • publiczne szkoły i uczelnie artystyczne
  • kościoły i związki wyznaniowe
  • organizacje pozarządowe z sektora kultury
  • jednostki samorządu terytorialnego
  • podmioty zarządzające obiektami indywidualnie wpisanymi na listę UNESCO lub uznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za Pomniki Historii

Celem Funduszu Współpracy Dwustronnej jest wzmacnianie współpracy pomiędzy Państwami-Darczyńcami (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) a Państwami-Beneficjentami (nowi członkowie Unii Europejskiej – kilkanaście państw Europy Środkowej i Południowej oraz kraje bałtyckie).

eogkultura.mkidn.gov.pl

Działanie programu Kultura – Fundusze norweskie i EOG

W ramach działania będą wspierane inwestycje o ponadregionalnym oddziaływaniu mające na celu wzmocnienie wpływu kultury i zrównoważonej turystyki na rozwój gospodarczy, włączenie społeczne i innowacje społeczne.

Osiągnięcie ww. celu zostanie zapewnione poprzez wsparcie w dwóch obszarach:

Projekty mogą być realizowane we współpracy z instytucjami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, lecz nie jest to wymóg.

TYPY PARTNERÓW

Partnerzy z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu – zgodnie z art. 7.2 Regulacji:

  • Każdy podmiot, zarówno prywatny, jak i publiczny, komercyjny lub niekomercyjny, oraz organizacje pozarządowe, które są prawnie ustanowione w wymienionych państwach.
  • Każda organizacja międzynarodowa, jej organ lub agencja, aktywnie zaangażowane i przyczyniające się do realizacji programu.
  • Osoby fizyczne, które legalnie mieszkają w tych państwach.

Partnerzy z Polski:

  • Publiczne instytucje kultury.
  • Archiwa państwowe.
  • Publiczne szkoły artystyczne oraz uczelnie artystyczne.
  • Kościoły i związki wyznaniowe.
  • Organizacje pozarządowe związane z dziedziną kultury.
  • Jednostki samorządu terytorialnego.
  • Podmioty zarządzające obiektami wpisanymi na listę UNESCO lub uznane przez prezydenta RP za Pomniki Historii.

Całkowity budżet wynosi 60,2 mln euro.

Poddziałanie 1.1: Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego – 46,7 mln euro.

Poddziałanie 1.2: Innowacyjne wykorzystanie infrastruktury dla prezentacji dziedzictwa kulturowego – 13,4 mln euro.

Wysokość dofinansowania wynosi od 0,5 do 3,5 mln euro kosztów kwalifikowalnych.

Kwalifikowalność wydatków obejmuje okres od decyzji o dofinansowaniu do 30 kwietnia 2024 roku.

Cele związane z kulturą obejmują wszelkie długoterminowe, zorganizowane, kulturalne i edukacyjne działania, które przyczyniają się do zachowania lub promocji kultury, dziedzictwa kulturowego, przedsiębiorczości kulturalnej i współpracy kulturalnej.

Historyczne ogrody i parki to ogrody lub parki znajdujące się w rejestrze zabytków prowadzonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Infrastruktura kulturalna obejmuje budynki używane do celów związanych z kulturą, takie jak muzea, teatry, gmachy opery, sale koncertowe, biblioteki i ośrodki kultury, prowadzone przez kwalifikowalnych wnioskodawców, które nie są ujęte w rejestrach zabytków prowadzonych przez służby konserwatorskie.

Lokalny zabytek to zabytek objęty gminną ewidencją zabytków prowadzoną niezależnie przez organ gminny.

Obiekt dziedzictwa może być:

  • Zabytkiem ruchomym wpisanym do rejestru zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków,
  • Księgozbiorem zawartym w narodowym zasobie bibliotecznym,
  • Archiwum zawartym w krajowych zasobach archiwalnych.

Rewitalizacja to działania mające na celu wykorzystanie dziedzictwa kulturowego poprzez nadanie wartości użytkowej zabytkom, czyniąc je bardziej dostępnymi, często tworząc także nową ofertę kulturalną i edukacyjną w odnowionej przestrzeni.

Rozbudowa to dodawanie nowej części do istniejącego budynku, zmieniając jego parametry charakterystyczne, takie jak kubatura, powierzchnia, wysokość, długość, szerokość. W przypadku zabytków, rozbudowa może również oznaczać łączenie prac związanych z budynkiem historycznym i tworzenie nowej części budynku.

Sprzęt to narzędzia lub obiekty niezbędne do realizacji danego projektu i planowanych działań, takie jak gabloty, meble, urządzenia multimedialne, przewodniki audio, instrumenty muzyczne.

Zabytki nieruchome to budynki znajdujące się w rejestrach zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Inspektorów Zabytków.

ZAGADNIENIA SZCZEGÓŁOWE:

a. Wszystkie finansowane projekty muszą respektować zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz równości kobiet i mężczyzn, zgodnie z obowiązującymi standardami dostępności.

b. Każdy projekt musi:

  • Pozytywnie wpływać na zrównoważony rozwój i zdolność adaptacji do zmian klimatycznych, w tym stosować oszczędne rozwiązania energetyczne.
  • Przyczyniać się do tworzenia nowych miejsc pracy.

c. Priorytetowo traktowane będą projekty związane z miejscowymi zabytkami, wspierające rozwój lokalny i regionalny, angażujące mniejszości religijne, etniczne i narodowe, wykorzystujące obiekty dziedzictwa w nowy sposób oraz poprzedzone społeczną dyskusją lub konsultacją ze społecznością lokalną.

Działania, które zrealizujesz w ramach projektu:

  • prace restauratorskie i roboty budowlane
  • zakup sprzętu lub wyposażenia
  • konserwacja oraz digitalizacja obiektów ruchomych dziedzictwa
  • podnoszenie kompetencji kadr beneficjenta
  • ochrona historycznych ogrodów i parków
  • opracowanie dokumentu pn. Strategia promocji zabytku
Partnerstwo projektowe

działania związane ze współpracą z partnerami z innych państw

Wszystkie działania będą mogły być realizowane w formule projektów partnerskich. Zrealizowane mogą zostać wizyty studyjne, czyli kilkudniowe (3-5 dni) spotkania z instytucjami z Państw Darczyńców przeznaczone dla poniższych podmiotów.

Wybrane tematy szkoleń, które możesz zrealizujesz z nami:

Efektywne zarządzanie dziedzictwem kulturowym

Szkolenie dedykowane pracownikom obszaru dziedzictwa kulturowego, konserwatorom, pracownikom muzeów, przewodnikom. Podczas spotkania uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu efektywnego i odpowiedzialnego zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Jak odkrywać i chronić dziedzictwo kultury? Główne zasady interpretacji dziedzictwa

Szkolenie stworzone z myślą o zarządcach kultury, historykach, przewodnikach oraz przedsiębiorcach i specjalistach. Zapewnia zdobycie wiedzy dotyczącej odkrywania i ochrony spuścizny kulturowej, a także interpretowania dziedzictwa..

Zarządzanie projektami w kulturze

Szkolenie dedykowane profesjonalistom z sektora kultury, pracownikom instytucji kulturalnych, menadżerom projektów. Podczas spotkania uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu kompleksowego zarządzania projektami w kulturze.

Zobacz więcej >

Chcesz wziąć udział w tym programie? Masz pytania?

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe!